3327AL-BE-01 4 US28 LHR Von Duprin Exit Device
Grade 1 Surface Vertical Rod Exit Device, Narrow Stile Pushpad, 48", Passage Function, Lever with Escutcheon, Hex Key Dogging, Satin Aluminum Clear Anodized Finish, Left-Hand Reverse
SKU:
3327AL-BE-01 4 US28 LHR
In Stock & Ready To Ship!
Current Stock:Only left:
Description
3327A and 3527A for all types of single and double doors, UL listed for panic exit hardware. Devices are ANSI A156.3 - 2008 Grade 1. The 3527A has a smooth mechanism case and the 3327A has grooved case. The surface vertical rod device is non-handed except when the SS (signal switch) option is used. See opposite page for available outside trim and device functions.
  • Device lengths: 2' 2' (610 mm) Door size 3' 2'4" to 3' (660mm to 914 mm) door size 4' 2'8" to 4' (813 mm to 1219 mm) door size
  • Device centerline from finished floor: 39 13/16" (1006mm) Center case dimensions 8 13/16" x 2 13/32" x 1 9/16" (208mm x 62mm x 40mm)
  • Mechanism case dimensions: 2 1/4" x 2 1/4" (57mm x 57mm)
  • Projection: Pushbar neutral – 3 13/16" (97 mm) Pushbar depressed – 3 1/16" (78 mm)
  • Latch bolt: Deadlocking anti-friction top & bottom bolt 5 /8" (16mm) throw
  • Door undercut: 1 /4" (7mm)
  • Top & bottom latch: 4 1/2" x 2 1/8" x 1 1/2" (114mm x 54mm x 38mm)
  • Vertical rods: 1 /2" square tubing, standard rods accommodate 7'(2134mm) door Top rod length is 34 15/16" (887mm) Bottom rod length is 31 1/4" (794mm) Extension rods available 1' (205mm) or 3' (914mm) for doors over 7' One piece top rod available for 8' (2438mm) -10' (3048mm) door
  • Fasteners & sex bolts (SNB): Includes 1 3/4" (44mm) – 2 1/4" (57mm) wood & metal doors #425 SNB furnished standard for end case #325 SNB furnished standard for EO (exit only device) #325 SNB furnished for top and bottom latches