35A-L-DT-12 4 26D RHR Von Duprin Exit Device
Narrow Style, Rim Exit Device, with Dummy Lever Trim, Satin Chrome
SKU:
35AL-DT-12 4 26D RHR
In Stock & Ready To Ship!
Current Stock:Only left:
Description
33A and 35A for all types of single and double doors with mullion, UL listed for Panic Exit Hardware. Devices are ANSI A156.3 - 2001 Grade 1. The 35A has a smooth mechanism case and the 33A has grooved case. The rim device is non-handed except when the SS (Signal Switch) option is used. 33A/35A fits door stiles as narrow as 1 3/4". Hex key dogging standard. Device Lengths: 3' 2'4" to 3', 4' 2'10" to 4'.
  • Device lengths: 3' 2' 4" to 3' (711mm to 914 mm) Door size 4' 2'10" to 4' (864 mm to 1219 mm)
  • Door size: Device centerline from finished floor 39 13/16" (1011 mm) 39 11/16" (1008 mm) with Mullion
  • Center case dimensions: 8 3/16" x 1 9/16" x 2 13/32" (208mm x 40mm x 62mm)
  • Mechanism case dimensions: 2 1/4" x 2 1/4" (57mm x 57mm)
  • Projection: Pushbar Neutral – 3 13/16" (97 mm) Pushbar Depressed – 3 1/16" (78 mm)
  • Latch bolt: Deadlocking, 3 /4" (19mm) throw
  • Fasteners & sex bolts (SNB): Includes 13 /4" (44mm) – 2 1/4" (57mm) wood & metal doors #425 SNB furnished standard for end case #325 SNB furnished standard for EO (exit only device)