Sargent 16-8874F-24V ETE LHR 4 Rim Exit Device
SKU:
16-8874F-24V ETE LHR 4
Description
8800 Series Rim Exit Devices
The 8800 series is designed for standard width stile applications on wood and metal doors.
Door Types: Wood or metal 1-3/4"(44mm) Thick Door; Over 1-3/4" specify thickness and order as a 31- prefix.
Door Widths: E Rail - 24" to 32" (61cm to 81cm) No cutting required for 32" door; F Rail - 33" to 36" (84cm to 91cm) No cutting required for 36" door; J Rail - 37" to 42" (94cm to 107cm) No cutting required for 42" door; G Rail - 43" to 48" (110cm to 122cm) No cutting required for 48" door