Sargent 1956-8774J-24V ETP LHR 32D Surface Vertical Rod Exit Device
Grade 1 Surface Vertical Rod Exit Device, Wide Stile Pushpad, 42 Device, 120" Door Height, Device to Accept Electrified Trim Function, P Non-Keyed Electric Lever, Fail Secure, Electric Latch Retraction, Less Dogging, Less Lexan Push Pad Touchbar, Sat
SKU:
1956-8774J-24V ETP LHR 32D
In Stock & Ready To Ship!
Current Stock:Only left:
Description
8700 Series Surface Vertical Rod Exit Devices
Has two point latching and is adjustable through the center case.
  • Door Types: Wood or metal 1-3/4"(44mm) Thick Door; Over 1-3/4" to 2-1/4" specify thickness and order as a 31- prefix.  4-1/2" (114mm) minimum stile with trim and 3-1/2" (44mm) minimum stile without trim
  • Door Widths:E Rail - 24" to 32" (61cm to 81cm) No cutting required for 32" door; F Rail - 33" to 36" (84cm to 91cm) No cutting required for 36" door; J Rail - 37" to 42" (94cm to 107cm) No cutting required for 42" door; G Rail - 43" to 48" (110cm to 122cm) No cutting required for 48" door