Sargent 1956-8976F-24V ETE RHR 32D Mortise Exit Device
SKU:
1956-8976F-24V ETE RHR 32D
Description
8900 Series Mortise Exit Devices
The 8900 Series is for single door applications
  • Door Types: Wood or metal 1-3/4"(44mm) Thick Door;Over 1-3/4" specify thickness and order as a 31- option.  4-1/2" (114mm) minimum stile
  • Door Widths: E Rail - 24" to 32" (61cm to 81cm) No cutting required for 32" door; F Rail - 33" to 36" (84cm to 91cm) No cutting required for 36" door; J Rail - 37" to 42" (94cm to 107cm) No cutting required for 42" door; G Rail - 43" to 48" (110cm to 122cm) No cutting required for 48" door