Sargent 1956-AD8673E-24V ETL RHR 32D Concealed Vertical Rod Exit Device
Grade 1 Concealed Vertical Rod Exit Device, Wide Stile Pushpad, 32 Device, 84" Door Height, Device to Accept Electrified Trim Function, L Non-Keyed Electric Lever, Fail Safe, Electric Latch Retraction, Less Dogging, Less Lexan Push Pad Touchbar, Sati
SKU:
1956-AD8673E-24V ETL RHR 32D
Description
8600 Series Concealed Vertical Rod Exit Devices
The Sargent 8600 Series provides simplicity, strength, and durability.
  • Door Types Metal Doors, 1-3/4" (44mm) minimum thickness.
  • For doors over 1-3/4" to 2-1/4" thick, specify thickness and order as 31- 4-1/2" (114mm) minimum stile width
  • Rails are available in 4 sizes, use door width to determine size needed.
  • Rails will be factory cut to size, if door width is supplied
  • E Rail for 24" to 32" door widths, No cutting required for 32" door
  • F Rail for 33" to 36" door widths, No cutting required for 36" door
  • J Rail for 37" to 42" door widths, No cutting required for 42" door
  • G Rail for 43" to 48" door widths, No cutting required for 48" door
  • Strike 650 Top Strike & 606 Bottom Strike (Panic and Fire Rated)
  • Electric Options AL- Alarm
  • BT- Beacon™
  • PL- SARGuide™ Photoluminescent Coated
  • TL- SARGuide™ Illuminated Touchpad
  • 53- LX Latchbolt Monitor
  • 54- Outside Lever Monitoring
  • 55- Request-to-Exit Signal - Rail Monitoring
  • 56- Remote Latch Retraction
  • 57- Delay Egress & Electromagnets
  • 58- Electric Dogging
  • 59- Electroguard – Self Contained Delayed Egress
  • Mounting Fasteners Supplied standard with machine screws
  • Top Bolt: Stainless steel
  • Device Centerline from Finished Floor: 41" (1041mm) for Standard Applications, 38" (965mm) for elementary schools and to meet local accessibility standards when a 100 Series Auxiliary Control is used
  • Door/Opening Height: Must be specified - 120" (3048mm) Max Door Opening
  • 96" max door height for HC and WS options
  • Center Case Dimensions: 8-3/8" (213mm) x 2-5/8" (67mm)
  • Projection: Pushbar Neutral – 3" (76mm), Pushbar Depressed – 2-1/8" (54mm)