Sargent 43-AD8673E RHR 10B Concealed Vertical Rod Exit Device
Grade 1 Concealed Vertical Rod Exit Device, Wide Stile Pushpad, 32 Device, 120" Door Height, Device to Accept Electrified Trim Function, Flush End Cap, Hex Key Dogging, Dark Oxidized Satin Bronze Oil Rubbed Finish, Right Hand Reverse"
SKU:
43-AD8673E RHR 10B
In Stock & Ready To Ship!
Current Stock:Only left:
Description
8600 Series Concealed Vertical Rod Exit Devices
The Sargent 8600 Series provides simplicity, strength, and durability.
  • Door Types Metal Doors, 1-3/4" (44mm) minimum thickness.
  • For doors over 1-3/4" to 2-1/4" thick, specify thickness and order as 31- 4-1/2" (114mm) minimum stile width
  • Rails are available in 4 sizes, use door width to determine size needed.
  • Rails will be factory cut to size, if door width is supplied
  • E Rail for 24" to 32" door widths, No cutting required for 32" door
  • F Rail for 33" to 36" door widths, No cutting required for 36" door
  • J Rail for 37" to 42" door widths, No cutting required for 42" door
  • G Rail for 43" to 48" door widths, No cutting required for 48" door
  • Strike 650 Top Strike & 606 Bottom Strike (Panic and Fire Rated)
  • Electric Options AL- Alarm
  • BT- Beacon™
  • PL- SARGuide™ Photoluminescent Coated
  • TL- SARGuide™ Illuminated Touchpad
  • 53- LX Latchbolt Monitor
  • 54- Outside Lever Monitoring
  • 55- Request-to-Exit Signal - Rail Monitoring
  • 56- Remote Latch Retraction
  • 57- Delay Egress & Electromagnets
  • 58- Electric Dogging
  • 59- Electroguard – Self Contained Delayed Egress
  • Mounting Fasteners Supplied standard with machine screws
  • Top Bolt: Stainless steel
  • Device Centerline from Finished Floor: 41" (1041mm) for Standard Applications, 38" (965mm) for elementary schools and to meet local accessibility standards when a 100 Series Auxiliary Control is used
  • Door/Opening Height: Must be specified - 120" (3048mm) Max Door Opening
  • 96" max door height for HC and WS options
  • Center Case Dimensions: 8-3/8" (213mm) x 2-5/8" (67mm)
  • Projection: Pushbar Neutral – 3" (76mm), Pushbar Depressed – 2-1/8" (54mm)