Sargent 43-NB8713F ETB LHR 3 Surface Vertical Rod Exit Device
Grade 1 Surface Vertical Rod Exit Device, Wide Stile Pushpad, 36 Device, 84" Door Height, Classroom Function, B Lever with Escutcheon, Less Bottom Rod, Flush End Cap, Hex Key Dogging, Bright Brass Finish, Left Hand Reverse"
SKU:
43-NB8713F ETB LHR 3
In Stock & Ready To Ship!
Current Stock:Only left:
Description
NB8700 Series Surface Vertical Rod Exit Devices
The NB8700 Series is a top latch surface vertical rod exit device.
  • Door Types: Wood or metal 1-3/4" (44mm) Thick Door; Over 1-3/4" to 2-1/4" specify thickness and order as a 31- Prefix; 4-1/2" (114mm) minimum stile with trim and 3-1/2" (44mm) minimum stile without trim
  • Door Widths: E Rail - 24" to 32" (61cm to 81cm) No cutting required for 32" door; F Rail - 33" to 36" (84cm to 91cm) No cutting required for 36" door; J Rail - 37" to 42" (94cm to 107cm) No cutting required for 42" door; G Rail - 43" to 48" (110cm to 122cm) No cutting required for 48" door