Von Duprin 35AL-BE-07 3 US3 RHR Rim Exit Device
Narrow Style, Rim Exit Device, with Blank Escutcheon Lever Trim, Bright Brass
SKU:
35AL-BE-07 3 US3 RHR
In Stock & Ready To Ship!
Current Stock:Only left:
Description
33A and 35A for all types of single and double doors with mullion, UL listed for Panic Exit Hardware. Devices are ANSI A156.3 - 2001 Grade 1. The 35A has a smooth mechanism case and the 33A has grooved case. The rim device is non-handed except when the SS (Signal Switch) option is used. 33A/35A fits door stiles as narrow as 1 3/4". Hex key dogging standard. Device Lengths: 3' 2'4" to 3', 4' 2'10" to 4'.