EL33ANL-OP 4 26D Von Duprin Exit Device
Grade 1 Rim Exit Device, Narrow Stile Pushpad, 48", Night Latch, No Pull, Hex Key Dogging, Electric Latch Retraction, Satin Chrome Finish, Non-Handed
SKU:
EL33ANL-OP 4 26D
In Stock & Ready To Ship!
Current Stock:Only left:
Description
33A and 35A for all types of single and double doors with mullion, UL listed for panic exit hardware. Devices are ANSI A156.3 ñ 2014 Grade 1. The 35A has a smooth mechanism case and the 33A has grooved case. The rim device is non-handed except when the SS (signal switch) option is used. See opposite page for available outside trim and device functions.
  • Device Lengths: 3’ 2’4" to 3’ (711mm to 914 mm) door size; 4’ 2’10" to 4’ (864 mm to 1219 mm) door size
  • Strikes: 1439 – Dull Black
  • Dogging Feature: Hex key dogging standard
  • Dogging Options: CD Cylinder Dogging; LD Less Dogging
  • Miscellaneous Options: PN Pneumatic Latch Retraction; GBK Glass Bead Kit
  • Fasteners & Includes Sex Bolts (SNB): 1 3/4" (44mm) – 2 1/4" (57mm) Wood & Metal Doors; #425 SNB furnished standard for end case; #325 SNB furnished standard for EO (exit only device)
  • Latch Bolt: Deadlocking, 3/4" (19mm) throw
  • Device Centerline from Finished Floor: 39 13/16" (1011 mm); 39 11/16" (1008 mm) with Mullion
  • Center Case Dimensions: 8 3/16" x 2 13/32" x 1 9/16" (208mm x 62mm x 40mm)
  • Mechanism Case Dimensions: 2 1/4" x 2 1/4" (57mm x 57mm)
  • Projection: Pushbar Neutral – 3 13/16" (97 mm); Pushbar Depressed – 3 1/16" (78 mm)